Mátyus Péter előadása (2019-03-21)

Gyógyszerinnováció: Igények, lehetőségek és eredmények

Gyógyszereink összességének egészségügyi, sőt azon is túlmutató társadalmi jelentősége közismert. Napjainkban sokféle betegség gyógyításához és megelőzéséhez nélkülözhetetlen gyógyszerek állnak rendelkezésre. Más betegségek esetében a tünetek kezelésével a gyógyszerterápia hozzájárul az életminőség javításához, míg a diagnosztikai gyógyszerek számos betegség felismerésében játszanak kulcsszerepet. Ugyanakkor nem kevés, köztük nagy populációt is érintő betegség (pl Alzheimer-kór) oki gyógyszeres terápiája még megoldatlan, a releváns szakterületek (pl biomedicina, high-tech megoldások) látványos fejlődése és eredményeik K+F alkalmazása ellenére. Figyelemre méltó az is, hogy egy új gyógyszer piacra kerülésének költsége az elmúlt évtizedekben többszörösére nőtt, 12-14 éves időigénye azonban szinte nem változott. Az innováció eredményességének/teljesítményének fejlődése nem töretlen. Mindez a gyógyszerinnovációs lánc folyamatos elemzésére, újratervezésére is ösztönöz, az innováció új útvonalaitól a kutatási és fejlesztési fázis koncepcionálisan új megoldásain át egészen a szervezeti korlátok és formák újragondolásáig (egyetemi környezet?) terjedően. Az előadás néhány a K+F+I eredményességet javítani képes szempontra fókuszál, s mérlegelésre érdemes, saját példákkal is illusztrált megoldásokat vet fel.